Blank

Jak zabezpieczyć ładunek? Poznaj sposoby ułożenia towaru na palecie

Jak zabezpieczyć ładunek? Poznaj sposoby ułożenia towaru na palecie

Palety to bardzo popularne jednostki ładunkowe. Korzystają z nich zarówno producenci, hurtownie, sklepy stacjonarne, internetowe, jak i osoby prywatne. Są trwałe, wytrzymałe i łatwe w obsłudze. Mogą być stosowane do załadunku żywności, materiałów budowlanych i delikatnych towarów, w tym szkła i porcelany. Niezależnie jednak od tego, co będziesz na nich przewozić lub przechowywać, ładunek musi być odpowiednio umieszczony. Ma to na celu usprawnienie transportu i ochronę produktów przed uszkodzeniami. Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć ładunek? Oto garść informacji, dzięki którym poznasz sprawdzone sposoby układania towaru na palecie.

Czym są palety?

Palety to specjalne platformy, które służą do przewozu i magazynowania towarów. Najbardziej charakterystyczne wykonywane są z drewna, ale na rynku można znaleźć artykuły wyprodukowane z plastiku i metalu. Jednostki ładunkowe mają oznaczenia „EUR” i „EPAL”. Często określane są jako europalety. Takie produkty muszą spełniać określone standardy. Dzięki temu można mieć pewność, że nadają się do przeładunku i transportu przy pomocy wózka widłowego. Są to maszyny o określonym rozstawie elementów podnośnika.

Najczęściej można znaleźć palety o rozmiarze 800 mm X 1200 mm, należy jednak pamiętać, że dostępne są także platformy o wymiarach takich jak:

– 800 mm X 600 mm – określane jako pół-palety i oznaczane symbolem EUR6;

– 800 mm X 1200 mm – oznakowana jako EUR1;

– 1200 mm X 1000 mm – tzw. paleta przemysłowo o symbolu EUR2;

– 1000 mm X 1200 mm – oznaczana jako EUR3.

Jakie są zalety palet?

Palety to produkty, które mają wiele zalet. Przede wszystkim są łatwe w transporcie. Można je przenosić szybciej niż pojedyncze przedmioty. Ułożenie towarów na jednej platformie sprawia, że magazyn i spedytor ma mniej obiektów do śledzenia. Dzięki temu ładunek jest chroniony przed uszkodzeniem i nie wymaga zatrudnienia kolejnych osób do obsługi.

Palety mają uniwersalny rozmiar. Tym samym łatwo można je załadować i wyładować z ciężarówek. Choć są lekkie, to jednak charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Zajmują mniej miejsca niż inne jednostki ładunkowe. Ich jednolity kształt sprawia, że można je układać w stosy. Dzięki temu zmniejsza się powierzchnia niezbędna do magazynowania.

Palety to także trwałe artykuły i mogą być używane wielokrotnie. Drewniane platformy doskonale nadają się do recyklingu. 

Co można magazynować i transportować na palecie?

Przy użyciu palet można w łatwy sposób magazynować i transportować maszyny, meble, materiały budowlane i sprzęt AGD. Platformy doskonale sprawdzają się także do przechowywania części samochodowych, akcesoriów domowych, szkła i porcelany. Idealnie nadają się do wysyłek zbiorczych, w skład których wchodzi kilka dużych paczek.

Nie da się ukryć, że nie każdy towar może być magazynowany i przewożony przy wykorzystaniu palet. Nie można używać ich w przypadku:

– żywych zwierząt, 

– towarów niebezpiecznych i prawnie zakazanych,

– towarów, które mogą ulec zniszczeniu,

– przedmiotów, które wystają poza wymiary palety,

– przesyłek, które przekraczają określone przez przewoźnika gabaryty.

Dlaczego prawidłowy układ ładunku jest ważny?

Paletyzacja to proces, który uzupełnia logistykę wyrobów i kompleksowe przygotowanie do magazynowania, a także dalszej dystrybucji. Odpowiednie ułożenie ładunku jest ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo transportu i produktów. Podczas przewozu zawartość może być poddana działaniu różnych przeciążeń. Może to wpłynąć na równowagę i sterowność pojazdu. Dlatego też istotne jest, aby środek ciężkości znajdował się nisko i pośrodku palety. Nieprawidłowe ułożenie wyrobów może przyczynić się bowiem do ich uszkodzenia czy przewrócenia pod wpływem ciężaru produktów.

Jak rozłożyć towar na palecie?

Jak już wspomnieliśmy, właściwe rozłożenie towaru na paletach jest niezbędne do zapewnienia stabilności całości ładunku. Przy układaniu produktów należy pamiętać o takich kwestiach jak:

  1. Ładowność palety – masa ładunku nie może być większa niż maksymalne dopuszczalne obciążenie platformy.
  2. Prawidłowe rozłożenie ciężaru – towar powinien być rozłożony w taki sposób, aby jego środek ciężkości znajdował się jednocześnie jak najbliżej centrum palety i jak najniżej. Jeśli na platformie będą znajdować się produkty o różnym ciężarze, najcięższe muszą znajdować się na samym dole.
  3. Towar powinien mieścić się na palecie – zaleca się układanie wyrobów tak, by ładunek nie wychodził poza jej obrys.

Poznaj sprawdzone sposoby układania towaru na palecie

Przed przystąpieniem do układania towaru warto sprawdzić stan palety. Pamiętaj, że platforma musi mieć odpowiedni rozmiar i wytrzymałość. Jeśli zauważysz, że jest uszkodzona, pęknięta lub zgniła, wymień ją na inną.

Kolejnym krokiem jest równomiernie rozłożenie ładunku na całej powierzchni palety. Produkty o regularnych kształtach należy układać na palecie spiętrzone warstwami jeden na drugim. Ich liczba nie powinna być wyższa, niż wskazuje nośność platformy. Jeśli z kolei wymiary opakowań pozwalają, to można je rozkładać przy użyciu metody naprzemiennej. Schemat przypomina wówczas układ cegieł w murze. Każde opakowanie w jednej warstwie zachodzi na dwa opakowania w nawierzchni sąsiedniej. Ma to wpływ na podwyższenie stabilności ułożonych ładunków i palety.

Sporym wyzwaniem mogą okazać się ładunki o nieregularnym kształcie. Niezwykle ważne jest, by takie produkty umieścić w specjalnym kartonie i użyć wypełniacza. Jeśli na platformie będą znajdować się tuby, warto dodatkowo zabezpieczyć je blatem drewnianym lub tekturowym, a następnie pasami.

Jak zabezpieczyć ładunek na palecie?

Wiesz już, jak ułożyć towar na palecie. Teraz nadszedł czas, aby jak najlepiej zabezpieczyć ładunek. Możesz do tego wykorzystać folię stretch i taśmy spinające, które znajdziesz między innymi w naszym sklepie. Zobacz, jak przy ich użyciu chronić towar przed uszkodzeniem.

Jak zabezpieczyć ładunek przy użyciu folii stretch?

Gdy towar został ułożony we właściwy sposób na palecie, wówczas całość powinna być owinięta folią stretch. Ma to na celu wzmocnienie konstrukcji ładunku. Z ich pomocą możesz zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Dzięki stretchowaniu skutecznie ochronisz także towar przed brudem, wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi. Co więcej, folie w czarnym kolorze ukrywają zawartość przed wzrokiem innych. Stretch jest lekki i sprężysty, a kolejne warstwy kleją się do siebie. Dzięki temu nie odkleją się w trakcie transportu.

Owijanie towaru stretchem nie należy do trudnych zadań. Warto jednak znać kilka zasad, które ułatwią pracę. Oto kilka wskazówek jak stretchować ładunek.

 

  1. Folię należy przywiązać do zewnętrznego narożnika palety. Dzięki temu owijanie będzie przebiegało sprawniej.
  2. Do platformy powinna przylegać wewnętrzna strona stretchu, która zapewnia lepsze klejenie.
  3. Ładunek należy owinąć kilkukrotnie. Gwarantuje to dobrą stabilizację towaru. Górną część powinieneś okręcić przynajmniej 3 razy. Wówczas będziesz mieć pewność, że w czasie transportu produkty nie będą się przesuwać.
  4. Podczas owijania zwróć uwagę, by stretch był cały czas napięty. Folia powinna stawiać lekki opór, ale nie może też być zbyt mocno rozciągnięta.
  5. Zabezpiecz dodatkowo górną część palety. W tym celu przeciągnij folię przez róg platformy w połowie odległości od jego drugiego narożnika. Następnie powtórz tę czynność także z drugiej strony palety. Dzięki temu ładunek będzie właściwie zabezpieczony.

Jak zabezpieczyć ładunek przy użyciu taśm spinających?

Taśmy spinające to kolejny sposób na zabezpieczanie ładunków o różnych gabarytach i ciężarach. Doskonale do ochrony towarów na paletach sprawdzają się produkty wykonane z polipropylenu. Przede wszystkim wyróżnia je niezwykła sprężystość i wytrzymałość. Ponadto są bardzo rozciągliwe. Przy ich użyciu zabezpieczysz ładunek przed uderzeniami i przypadkowym przesunięciem zawartości. Co więcej, taśmy spinające nie zrywają się zbyt łatwo. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto paski potrafią przybrać kształt ładunku, który jest nimi zabezpieczony. 

Taśmy spinające idealnie sprawdzają się do użytku w ręcznych urządzeniach spinających takich jak bandownice. Są to urządzenia, które pozwalają na trwałe  spinanie przy użyciu klamer. Ich użycie daje Ci pewność, że pasek nie zsunie się z opakowania, a jego zdjęcie będzie możliwe wówczas, gdy się go przetnie.

Aby skutecznie zabezpieczyć towar, podczas bandowania stosuje się zapinki blaszane i narożniki. Dzięki nim ładunek zyskuje pełne bezpieczeństwo w trakcie magazynowania i transportu.

Zabezpieczanie ładunku i właściwe ułożenie towaru na palecie jest niezwykle ważnym procesem. To właśnie od nich zależy to, czy zawartość pozostanie nienaruszona i bez jakiegokolwiek uszczerbku na wartości. Skuteczną paletyzację ułatwi Ci asortyment naszego sklepu. Znajdziesz w nim wysokiej jakości folię stretch, taśmy spinające, bandownice, zapinki i narożniki.

BlankProdukt dnia
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi 40
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi 40
9,70 zł 8,80 zł
szt.
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi25
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi25
9,70 zł 8,80 zł
szt.
Rolki termiczne 57x30m
Rolki termiczne 57x30m
1,88 zł
szt.
Rolki termiczne 57x20m
Rolki termiczne 57x20m
1,50 zł
szt.
Rolki samokopiujące do kas 57x20 m:
Rolki samokopiujące do kas 57x20 m:
3,19 zł
szt.
Etykiety termiczne 20x10 mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 20x10 mm 2000 szt.
7,00 zł 6,50 zł
szt.
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
10,00 zł 9,00 zł
szt.
Etykiety termiczne 28x10mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 28x10mm 2000 szt.
7,10 zł 6,90 zł
szt.
Etykiety termiczne 30x15mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 30x15mm 2000 szt.
7,20 zł 7,10 zł
szt.
Etykiety termiczne 30x40 mm 1000 szt.
Etykiety termiczne 30x40 mm 1000 szt.
10,00 zł 9,00 zł
szt.
Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl