Blank

Pakowanie palet – poznaj niezbędne akcesoria w procesie paletyzacji

Pakowanie palet – poznaj niezbędne akcesoria w procesie paletyzacji

Obecnie trudno wyobrazić sobie przechowywanie i transport towarów bez palet. Platformy bowiem powszechnie wykorzystywane są w halach i zakładach produkcyjnych. Dzięki nim magazynowanie, a także przewożenie ładunku jest dużo prostsze i bezpieczniejsze. Ponadto paletyzacja pozwala na obniżenie kosztów. Nic więc dziwnego, że coraz większą wagę przywiązuje się do właściwego zabezpieczania produktów. Zastanawiasz się, jak zapakować towar na palecie? Czytaj dalej, a poznasz akcesoria niezbędne w procesie paletyzacji. 

Na czym polega paletyzacja?

Paletyzacja polega na układaniu towaru na paletach w określony sposób. Doskonale sprawdza się w branży chemicznej, mleczarskiej, motoryzacyjnej, cukrowniczej i spożywczej. Najczęściej stosuje się ją w magazynach.

Istnieje wiele rodzajów paletyzacji. Jednak najczęściej poddaje się jej takie opakowania jak:

– pudełka i kartony;

– tacki i zgrzewki;

– skrzynki, beczki;

– szklane pojedyncze butelki;

– puszki;

– worki;

– inne towary jednostkowe.

Czym są palety? Poznaj podstawowe rodzaje platform

Podstawą paletyzacji są oczywiście palety. Jest to rodzaj sztywnego podłoża, który wykorzystywany jest do transportu i magazynowania towarów. Umożliwia przechowywanie i przewożenie ładunków skumulowanych w większych partiach. Platformy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby z łatwością mogły być obsługiwane przez każdego typu wózki widłowe. 

Najpopularniejszym materiałem, który służy do wykonywania palet, jest drewno. Jednak na rynku można spotkać także platformy, które wyprodukowane są z tworzyw sztucznych i stopów metali. Do najpowszechniejszych typów jednostek ładunkowych zalicza się palety EUR (EPAL). Są one wytwarzane według ściśle określonych norm jakościowych. Wytrzymują maksymalne obciążenie do 1500 kg. Wymiary platform drewnianych są zróżnicowane i mogą wynosić:

– 800 mm x 1200 mm;

– 1200 mm x 1000 mm;

– 1000 mm x 1200 mm;

– 800 mm x 600 mm.

Jakie produkty można magazynować i transportować na palecie?

Na rynku jest wiele produktów, których transportowanie czy magazynowanie bez palety może być ryzykowne. Platforma bowiem zapewnia większe bezpieczeństwo przechowywanym i przewożonym wyrobom. Dlatego też ten rodzaj jednostki ładunkowej doskonale sprawdza się w przypadku:

– AGD – czyli lodówki, pralki, suszarki, zmywarki, kuchenek gazowych;

– RTV – niszczarek, drukarek laserowych, telewizorów i monitorów;

– mebli – zarówno tych przeznaczonych do skręcania w pudełkach kartonowych, jak  i gotowych;

– maszyn – głównie urządzeń warsztatowych i sprzętu budowlanego;

– materiałów budowlanych – zarówno tych w workach, jak i płytek, kafli, produktów wykonanych z kamienia i szkła;

– armatury – zwłaszcza ceramiki do kuchni i łazienek.

Warto pamiętać, że nie każdy towar może być magazynowany i przewożony przy wykorzystaniu palet. Platform nie stosuje się w przypadku produktów niebezpiecznych i prawnie zakazanych, a także takich, które mogą ulec zniszczeniu. Ponadto nie nadają się do transportu żywych zwierząt i przedmiotów o większych rozmiarach niż wymiary palety.

Pakowanie palet – jak rozłożyć ładunek?

Istnieje wiele sposobów pakowania palet. Zależą one przede wszystkim od rodzaju ładunków. Jednak zaleca się, aby pudełka na palecie były układane na tzw. mur. W tej metodzie opakowania muszą być umieszczane tak, aby jedno nachodziło na drugie. Dzięki temu cały ładunek będzie stabilny. Pudełka o regularnych kształtach można rozkładać także warstwami jeden na drugim. 

Przy układaniu towaru warto zwrócić na kilka istotnych kwestii takich jak:

ładowność platformy – masa ładunku nie powinna być większa niż maksymalne dopuszczalne obciążenie palety;

właściwe rozłożenie ciężaru towaru – produkty muszą być ułożone tak, by najcięższe znajdowały się na samym dole pośrodku palety;

ładunek nie może wychodzić poza obrys palety;

paleta nie może być uszkodzona, pęknięta i zgniła;

platforma musi mieć odpowiedni rozmiar i stopień wytrzymałości.

Pakowanie palet – jak zabezpieczyć ładunek?

Ładunek na palecie powinien się być zapakowany w taki sposób, aby uniemożliwić przesuwanie się towaru i zminimalizować ryzyko uszkodzenia. Pierwszą warstwą ochronną są oczywiście opakowania, w których znajdują się produkty. Dlatego też  kartony i pudełka muszą szczelnie do siebie przylegać. Dzięki temu nie będą mieć możliwości przemieszczania się i zbyt intensywnego ocierania o siebie. Ponadto do zabezpieczania ładunku stosuje się wiele akcesoriów, które można znaleźć między innymi w naszym sklepie. Poznaj najczęściej używane artykuły w paletyzacji, które chronią towar przed uszkodzeniami.

Przekładki i kątowniki tekturowe 

Przekładki stanowią zabezpieczenie i amortyzację towarów podczas transportowania oraz przechowywania. Produkty te wykonane są z wielowarstwowej tektury falistej. Doskonale oddzielają i stabilizują kolejne warstwy na palecie. Tym samym zawartość ładunku jest mniej podatna na uszkodzenia. Z kolei kątowniki tekturowe to artykuły, które służą do ochrony brzegów i rogów. Najczęściej wykorzystuje się je podczas pakowania urządzeń RTV, AGD, mebli i produktów żywnościowych. Zastosowanie narożników przyczynia się do minimalizacji ryzyka zarysowań i uderzeń. Ponadto akcesoria te stabilizują ładunek. Mogą mieć różne grubości i wymiary. 

Folia stretch do pakowania palet

Popularnym materiałem do zabezpieczania przesyłek jest folia stretch. To produkt, który cechuje się sporą wytrzymałością przy jednocześnie dużej elastyczności. Materiał występuje w różnych wariantach. Najczęściej można spotkać go w wersji bezbarwnej i czarnej. 

Stretch jest lekki, odporny na rozdarcia i łatwo przywiera do powierzchni pakowanego przedmiotu. Dzięki temu skutecznie chroni zawartość przed pyłem, kurzem i wilgocią. Ponadto owinięcie folią zabezpiecza ładunek przed uszkodzeniem i ogranicza do minimum ryzyko zarysowania lub otarcia. Stanowi doskonałą ochronę przed przypadkowym przesuwaniem się poszczególnych elementów. 

Folia stretch to materiał tani i wygodny w użyciu. Aby jednak spełniał swoją funkcję, należy pamiętać o kilku kwestiach. 

  1. Owijanie folią należy rozpocząć od przywiązania materiału do rogu palety.
  2. Do platformy musi przylegać wewnętrzna strona stretchu. Dzięki temu produkt lepiej się klei.
  3. Ładunek należy owinąć kilkakrotnie, aby mieć pewność, że zawartość nie ulegnie przesunięciu.
  4. Folia musi być cały czas napięta. 
  5. Podczas zabezpieczenia zawartości warto pamiętać o dodatkowej ochronie górnej części palety. W tym celu powinieneś przeciągnąć stretch przez róg platformy w połowie odległości od jej drugiego narożnika i powtórzyć tę czynność z drugiej jej strony. 

Taśmy spinające do pakowania palet

Taśmy spinające to artykuły, które pomagają zabezpieczyć i stabilnie umocować ładunek na palecie na czas jego magazynowania lub transportu. Nadają się do pakowania zarówno ręcznego, jak i za pomocą specjalnych urządzeń typu bandownice. Najczęściej wykonane są z materiałów syntetycznych, w tym polipropylenu. Dostępne są w różnych rozmiarach i stopniach wytrzymałości. Tak bogata dostępność na rynku sprawia, że można je dostosować do różnorodnych rodzajów ładunków. Ponadto taśmy spinające charakteryzują się nie tylko wygodą użytkowania, ale także wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne. 

Zapinki i narożniki do taśm spinających

Zapinki to produkty, które stanowią uzupełnienie taśm spinających. Gwarantują odpowiednie zabezpieczenie pakowanego ładunku. Najczęściej stosuje się wersje druciane i blaszane. Pierwsze wykonane są ze specjalnego stopu stali. Są wyprofilowane w taki sposób, aby podczas spinania następowało samozaciskanie taśmy. Te drugie charakteryzują się specjalną perforację wewnętrzną. Jej zadaniem lepsze łączenie końcówek paska i zapobieganie przypadkowemu wysunięciu taśmy.

Podczas pakowania palet często wykorzystuje się też narożniki. Takie akcesorium wykonane jest z polipropylenu. Doskonale sprawdza się do zabezpieczania ładunku przed zgnieceniem i uszkodzeniem towaru, który znajduje się w środku.

Bandownice do taśm spinających

Narzędzia do spinania to produkty, które niezbędne są dla skutecznego i szybkiego pakowania ładunków. Największą popularnością cieszą się bandownice. Są to urządzenia, które służą do napinania taśm wykonanych z polipropylenu. Wykorzystuje się je do ręcznego mocowania towaru. Są bardzo funkcjonalne, ergonomiczne i łatwe w obsłudze. Przy ich pomocy można zabezpieczać kartony i pakować ładunki zbiorcze o niestandardowych kształtach.

Bandownice to narzędzia dostosowane do taśm o różnej grubości i szerokości. Doskonale sprawdzają się w firmach transportowych, magazynach, a także wszędzie tam, gdzie przechowuje się i dostarcza artykuły.

Wiesz już, jak zapakować palety. Poznałeś także akcesoria, bez których nie można obejść się w procesie paletyzacji. Jeśli szukasz wysokiej jakości artykułów do zabezpieczania platform z ładunkiem, zapoznaj się z asortymentem naszego sklepu. Znajdziesz w nim szeroki wybór akcesoriów, dzięki którym pakowanie palet będzie prostsze.

BlankProdukt dnia
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
10,00 zł 9,00 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 20x10 mm 2000 szt.
Etykiety termotransferowe 20x10 mm 2000 szt.
6,00 zł 5,20 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 2000 szt.
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 2000 szt.
5,90 zł 5,80 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 40x80 mm 500 szt.
Etykiety termotransferowe 40x80 mm 500 szt.
9,80 zł 8,60 zł
szt.
Kątownik tekturowy 60x60x4mm - L2000mm
Kątownik tekturowy 60x60x4mm - L2000mm
5,50 zł 3,80 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 10.000 szt.  fi76
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 10.000 szt. fi76
25,00 zł 22,00 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 7000 szt.  fi76
Etykiety termotransferowe 26x12 mm 7000 szt. fi76
15,00 zł 14,80 zł
szt.
Kątownik tekturowy 60x60x3mm - L2000mm
Kątownik tekturowy 60x60x3mm - L2000mm
3,00 zł 2,60 zł
szt.
Etykiety termiczne 30x47 mm 1000 szt.
Etykiety termiczne 30x47 mm 1000 szt.
10,00 zł 9,80 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 28x10 mm 2000 szt.
Etykiety termotransferowe 28x10 mm 2000 szt.
6,20 zł 6,00 zł
szt.
Etykiety termotransferowe 30x47 mm 1000 szt.
Etykiety termotransferowe 30x47 mm 1000 szt.
12,00 zł 11,00 zł
szt.
Etykiety termiczne 40x55 mm 1000 szt.
Etykiety termiczne 40x55 mm 1000 szt.
16,20 zł 14,60 zł
szt.
Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl