Blank

Jak zrobić etykiety na piwo? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Jak zrobić etykiety na piwo? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Piwa, które znaleźć można na rynku, wyróżniają się przeróżnymi formami etykiet. Mają one na celu ukoronowanie każdej butelki i sprawienie, że będzie ona przyciągała wzrok już z daleka. Naklejki powinny być zatem odpowiednio skomponowane – tak, aby nadać trunkowi niepowtarzalnego charakteru. Czytaj dalej i sprawdź, jak zrobić etykiety na piwo. W poniższym artykule poruszyliśmy m.in. kwestię tego, z jakich narzędzi korzystać i o czym należy pamiętać podczas komponowania tych wizytówek.

Narzędzia niezbędne do stworzenia etykiety na piwo

Jeżeli się tutaj znalazłeś, to zapewne szukasz odpowiedzi na to, jak zrobić etykiety na piwo. Wbrew pozorom nie jest to jednak trudne zadanie. Wystarczy jedynie, że odpowiednio się za to zabierzesz i skorzystasz z właściwych narzędzi. Istotny jest tutaj przede wszystkim dostęp do odpowiedniego programu. Profesjonaliści korzystają z Photoshopa, jednak jeżeli się na nim nie znasz lub po prostu nie masz do niego dostępu, możesz też skorzystać z innych darmowych rozwiązań. Wybór jest naprawdę spory. Do projektowania etykiet możesz użyć Gimpa, Canvy lub nawet tak prostego narzędzia, jak Paint. To, na które z nich się zdecydujesz, nie ma tutaj żadnego znaczenia. Na początek warto jednak szukać programów, które umożliwiają pracę na gotowych szablonach.

Wskazane jest też posiadanie drukarki do etykiet, dzięki której Twój projekt uzyska rzeczywisty wymiar. Teoretycznie mógłbyś wydrukować go na zwykłej drukarce laserowej bądź atramentowej, lecz w praktyce jest to mało trwałe, a do tego również nie wygląda zbyt profesjonalnie. Uzyskane w ten sposób naklejki nie są odporne na wilgoć, a więc nadruk dość szybko znika. W efekcie konsument pozbawiony zostaje możliwości uzyskania informacji na temat produktu, co jest sprzeczne z przepisami prawa.

Jak zrobić etykiety na piwo?

Na początek stwórz niewielki szablon, który będzie odpowiadał wymiarom projektowanej etykiety. To właśnie na nim będziesz umieszczał wszelkie niezbędne elementy. Nie możesz więc przekraczać jego krawędzi, gdyż wszystko to, co poza nim, nie będzie już częścią danej nalepki. Stworzona przez Ciebie grafika musi więc zmieścić się w obszarze nadruku. Możesz skorzystać z gotowych szablonów i symboli z biblioteki wzorów lub dodać własną grafikę, którą następnie uzupełnisz o tekst. Baw się czcionkami i korzystaj z opcji zmiany kolorów. Dowolnie zmieniaj barwy etykiety, tekstu, a nawet znaków. Dodawaj też nowe obrazy, lecz pamiętaj przy tym o zachowaniu zasady symetrii. Dzięki temu Twój projekt będzie estetyczny i uzyska profesjonalny charakter.

Większość programów ma też szereg dodatkowych opcji. Eksperymentuj z różnymi stylami elementów typograficznych i w pełni wykorzystaj zalety dostępnych elementów textholder. Możesz też przejść odrobinę wyżej i użyć własnych czcionek, logotypów, a nawet koloru marki. Taką możliwość daje Ci np. Canva Pro. Prześlij do programu swoje logo lub ilustracje i ulokuj je na etykiecie. Stanowi ona zwieńczenie butelki piwa, dlatego umieszczenie elementów identyfikujących producenta jest bardzo istotne. Jeżeli odpowiednio zaprojektujesz wizytówkę tego trunku, to Twój browar z pewnością wyróżni się na tle innych konkurentów.

Jak powinna wyglądać etykieta piwa?

To, jak będzie wyglądała stworzona etykieta, zależy w głównej mierze od tego, jakie jest jej przeznaczenie. W przypadku wprowadzania na rynek nowego rodzaju trunku warto zadbać o to, aby naklejka podkreślała indywidualny styl browaru. Takie oznaczenie piwa sprawi, że klient zapamięta je na dłużej. Istnieje więc realna szansa na to, że jeśli produkt przypadnie mu do gustu, sięgnie po niego również przy następnych zakupach. Ułatwia to także wprowadzanie na rynek nowych rodzajów produktów. Klienci chętniej decydują się na nowości, jeżeli pochodzą one od znanego im producenta.

Unikalne etykiety na piwo przydadzą się również wtedy, kiedy będziesz chciał przygotować butelki na konkretną okazję. Spersonalizowane naklejki to np. doskonały pomysł na rozkręcenie imprezy. W tym wypadku mają one jednak całkowicie inny charakter, dlatego wymagają zupełnie odmiennego podejścia. Projektując etykiety, dostosuj je do zainteresowań znajomych i stwórz coś, co ich rozbawi.

O czym powinieneś pamiętać, tworząc etykietę piwa?

Jeżeli informacja dotycząca tego, jak zrobić etykiety na piwo, jest Ci niezbędna po to, aby wypromować swój wyrób, musisz pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Otóż wbrew wszelkim pozorom naklejki umieszczane na butelkach nie mają jedynie podłoża marketingowego. W gruncie rzeczy ich głównym celem jest poinformowanie klienta o tym, co kupuje.

Taki zabieg jest wymagany przez obowiązujące przepisy. Dotyczą one nie tylko naszego kraju, ale również całej Unii Europejskiej. Związek ten zajął się również problematyką piwnych etykiet. Wprowadzony został m.in. obowiązek uwidaczniania na nich szeregu informacji. Należałoby jednak podkreślić, że nie mogą one przy tym przyjmować dowolnej formy. Wszelkie dane muszą być przede wszystkim prawdziwe i nie mogą wprowadzać konsumenta w błąd. Jednocześnie wymaga się też, aby były łatwe do zrozumienia, dobrze widoczne, wyraźne i czytelne. Niedopuszczalne jest zatem zakrywanie ich obrazami, przerywanie przez znaki itp.

Jakie informacje powinny znaleźć się na etykiecie piwa?

Projektując etykietę piwa, należy zawrzeć na niej takie informacje jak:

nazwa zawierająca dane szczegółowe – na naklejkach tego trunku niejednokrotnie widziałeś zapewne zapis typu: „Piwo jasne. Pasteryzowane. Niefiltrowane”. Nie jest to jedynie wymysł producentów, ale informacja ta wynika z obowiązujących przepisów;

nazwa producenta – jest to oznaczenie browaru lub importera;

wzmianka o alergenach – składniki te muszą zostać wyszczególnione, można to zrobić np. podkreślając je w składzie, w przypadku piwa o wiele częściej spotkać można jednak zapis: „Zawiera słód jęczmienny” – nie oznacza to, że trunek został wykonany tylko z niego, lecz sygnalizuje obecność glutenu, który powoduje reakcje alergiczne;

ilość określonych składników lub kategorii składników – przepis ten ma zastosowanie wtedy, kiedy: dany składnik lub kategoria składników występuje w nazwie środka spożywczego lub jest z nią kojarzona, zapis ten jest istotny w scharakteryzowaniu danego produktu i odróżnieniu go od innych, z którymi mógłby być mylony ze względu na nazwę bądź wygląd, bądź wtedy, kiedy składniki te lub kategoria składników są podkreślone na etykiecie słownie, obrazowo czy graficznie;

ilość produktu netto;

warunki przechowywania lub spożycia;

kraj lub miejsce pochodzenia;

rzeczywista zawartość objętościowa alkoholu.

Ze względu na to, że piwo jest napojem alkoholowym, który zawiera więcej niż 1,2% alkoholu obj., nie ma obowiązku podawania jego składników. W praktyce jednak niektórzy producenci decydują się na ten zabieg. Należy wtedy pamiętać o tym, aby ściśle trzymać się wymaganych zasad. Po pierwsze, dane te muszą zostać poprzedzone odpowiednim nagłówkiem, który zawiera wyraz „składniki”. Po drugie, konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności, o której decyduje masa w momencie użycia składników. Według tego zapisu nie można więc ich wymieniać dowolnie.

Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jak zrobić etykiety na piwo. Jeżeli jednak brakuje Ci do tego odpowiednich narzędzi, to zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz w nim nowoczesne drukarki do etykiet i etykiety samoprzylepne, które doskonale sprawdzą się w procesie oznaczania Twoich trunków.

BlankProdukt dnia
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi 40
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi 40
9,70 zł 8,80 zł
szt.
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi25
Etykiety termiczne 32x20 mm 2000 szt. fi25
9,70 zł 8,80 zł
szt.
Rolki termiczne 57x30m
Rolki termiczne 57x30m
1,88 zł
szt.
Rolki termiczne 57x20m
Rolki termiczne 57x20m
1,50 zł
szt.
Rolki samokopiujące do kas 57x20 m:
Rolki samokopiujące do kas 57x20 m:
3,19 zł
szt.
Etykiety termiczne 20x10 mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 20x10 mm 2000 szt.
7,00 zł 6,50 zł
szt.
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
Etykiety termiczne 25x50 mm 1000 szt. fi25
10,00 zł 9,00 zł
szt.
Etykiety termiczne 28x10mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 28x10mm 2000 szt.
7,10 zł 6,90 zł
szt.
Etykiety termiczne 30x15mm 2000 szt.
Etykiety termiczne 30x15mm 2000 szt.
7,20 zł 7,10 zł
szt.
Etykiety termiczne 30x40 mm 1000 szt.
Etykiety termiczne 30x40 mm 1000 szt.
10,00 zł 9,00 zł
szt.
Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl