Każde ubranie, czy mówiąc szerzej – wyrób włókienniczy – zgodnie z przepisami Unii Europejskiej musi być opatrzone etykietą zawierającą konkretne dane, przede wszystkim skład surowcowy. Ponadto na wszywkach i przywieszkach producenci umieszczają informacje o rozmiarze, metodach pielęgnacji, a także logo firmy, kod kreskowy i miejsce produkcji. Często na jednej sztuce odzieży znajdziemy kilka etykiet. Niektóre są wszyte na stałe (to tzw. wszywki tekstylne), inne doczepione za pomocą sznureczka (przywieszki kartonowe). W tym wpisie przybliżymy metody ich wytwarzania.
Wszywki tekstylne
Wszywki tekstylne to nic innego jak niewielkie kawałki materiału, najczęściej tafty, satyny, poliestru lub nylonu, przyszyte od wewnętrznej strony ubrania. Muszą być trwałe, odporne na pranie, prasowanie i środki chemiczne, by umieszczone na nich informacje pozostały czytelne przez długi czas. Wszywki tekstylne powstają w wyniku zadrukowania danego materiału metodą termotransferową. Do ich produkcji niezbędna jest zatem drukarka termotransferowa oraz taśma termotransferowa:
- tekstylna – do zadruku wszywek poliestrowych i nylonowych;
- żywiczna – do zadruku wszywek satynowych lub z tafty nylonowej.
Nadruki wykonywane metodą termotransferową są wyraźne, czytelne i trwałe, a ich produkcja nie zajmuje wiele czasu i jest przystępna cenowo.
Przywieszki kartonowe
Etykiety kartonowe zwane przywieszkami mogą być jedno- lub dwustronne, mieć różne kształty i stanowić element dekoracyjny, przyciągający uwagę klientów. Do ich produkcji stosuje się różnego rodzaju kartony i papiery offsetowe, czasem pokrywane warstwą folii lub lakierem, które podnoszą trwałość i atrakcyjność przywieszki.
Metody zadruku przywieszek są różne – przy niewielkich nakładach najczęściej jest to druk cyfrowy, większe partie powstają w technice druku offsetowego lub termotransferowego.