Blank

Jak działa drukarka termotransferowa?

Jak działa drukarka termotransferowa?

Drukarki termotransferowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularne – znajdują zastosowanie przy wydruku różnego rodzaju etykiet, oznakowań, tabliczek znamionowych, które odznaczają się wysoką trwałością. Na czym polega zasada działania drukarki termotransferowej? Urządzenie to wykorzystuje specjalną taśmę barwiącą, zwaną często kalką termotransferową. Głowica drukarki rozgrzewa się do wysokiej temperatury i dociska taśmę do zadrukowywanego materiału. Pod wpływem ciepła pigment znajdujący się w kalce zostaje uwolniony, a docisk głowicy sprawia, że zostaje przeniesiony na zadrukowywaną powierzchnię.

Druk termotransferowy umożliwia nanoszenie tekstów i obrazów na różne podłoża – na przykład etykiety papierowe czy foliowe lub kartony, a także tekstylia – zarówno w czerni, jak i wybranych kolorach. Wyrazistość i wysokość kontrastu wydruku zależą od rodzaju głowicy (im więcej dpi, tym wyższy kontrast) oraz zadrukowywanej powierzchni. 

Zalety i wady drukarki termotransferowej 

Drukarka termotransferowa ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do najważniejszych korzyści z jej stosowania należą:

  • wysoka trwałość wydruku, który jest odporny na działanie czynników zewnętrznych;
  • doskonała jakość uzyskanego obrazu;
  • wielość materiałów, które można zadrukować;
  • niskie koszty druku;
  • duża prędkość pracy.

Druk termotransferowy sprawdza się wszędzie tam, gdzie etykiety i inne oznaczenia muszą być wyraźne, czytelne i trwałe, a ty chcesz mieć pewność, że nie wyblakną pod wpływem promieni słonecznych ani nie zostaną mechanicznie starte. Dużymi zaletami drukarek termotransferowych są także zastosowanie w nich sprawdzonej technologii, długi czas eksploatacji i niewielkie wymagania dotyczące konserwacji tego sprzętu.

Za wadę drukarek termotransferowych można uznać ich rozmiar, ponieważ zajmują znacznie więcej miejsca niż drukarki termiczne. Minusem jest także ich wyższa cena i bardziej złożona obsługa.

Blank do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl