Prowadzisz swoją działalność gospodarczą? W takim razie z pewnością zawierasz przeróżne transakcje zarówno z innymi firmami, jak i z osobami prywatnymi. Dowodem takiego działania są wystawiane faktury lub paragony, które masz obowiązek nie tylko zabezpieczyć, ale także przechowywać. Jak długo musisz archiwizować paragony? Jaki sposób niszczenia rolek kasowych jest odpowiedni i zgodny z prawem? Czytaj dalej, a rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Jak długo należy przechowywać zużyte rolki kasowe?
Dokumenty księgowe, do których zaliczane są również paragony, muszą być przechowywane na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej. Zarówno zużyte rolki kasowe (lub ich elektroniczne odpowiedniki), jak i księgi przychodów i rozchodów, a także wszelkie ewidencje, rejestry czy sprawozdania finansowe, zgodnie z prawem muszą być archiwizowane przez 5 lat. O ile Twoja działalność nie jest zwolniona z korzystania z kasy fiskalnej, to musisz nabijać na niej wszystkie swoje transakcje. Na tego typu dokumencie księgowym zawsze powinny być określone informacje. Wśród nich jest nazwa sprzedawcy, jego NIP oraz data i godzina transakcji. Ponadto w treści powinna się znaleźć również nazwa towaru lub usługi, a także kwoty stawek podatku oraz pełna należność.
Jak przechowywać paragony?
Jeżeli decydujesz się na przechowywanie rolek kasowych, to musisz odpowiednio zabezpieczyć je przed zmoczeniem, zniszczeniem oraz ewentualną modyfikacją danych. Co w przypadku, gdy posiadasz kasę fiskalną zapisującą dane w formie elektronicznej? Wtedy nie masz obowiązku przechowywania ich wersji papierowej. Wystarczy, że zabezpieczysz nośnik danych tak, aby przez 5 lat mógł przechowywać wszystkie niezbędne Ci informacje. Co w takim razie powinieneś zrobić z rolkami kasowymi? Jak odpowiednio je zutylizować?
Jakie są rodzaje rolek kasowych?
W zależności od tego, jaki model kasy fiskalnej posiadasz, będziesz potrzebować innego rodzaju rolek kasowych. Jakie ich typy są najpopularniejsze?
Rolki termiczne
Rolki termiczne to akcesoria, które przeznaczone są do drukarek termicznych. Na powierzchni papieru, z którego są stworzone, znajduje się warstwa chemiczna, na której pod wpływem ciepła pojawia się wydruk. To rozwiązanie, które gwarantuje Ci bardzo dużą szybkość tworzenia paragonu. Upewnij się jednak, czy kupione przez Ciebie rolki mają gwarancję trwałości, która wynosi co najmniej 5 lat.
Rolki offsetowe
Posiadasz drukarki z kasetami barwiącymi? Do nich będziesz potrzebował tzw. rolek offsetowych. Wydruk w takich urządzeniach pojawia się na skutek uderzenia igły poprzez taśmę barwiącą.
Rolki samokopiujące
Rolki samokopiujące to takie, które przeznaczone są do starego typu kas. Wyposażone są w dwa rodzaje papieru – zarówno w offsetowy, jak i samokopiujący. Dzięki temu wydruk tworzony jest jednocześnie na dwóch wstęgach.
Kupując rolki kasowe, zadbaj o to, aby dobrać odpowiedni rodzaj do swojego urządzenia fiskalnego. Jak to zrobić? Na opakowaniu rolek producent z pewnością umieścił oznaczenie, które składa się z dwóch liczb przedzielonych ukośnikiem. Pierwsza to szerokość rolki wyrażona w milimetrach. Druga natomiast to długość produktu określona w metrach.
Niszczenie rolek kasowych – co warto o tym wiedzieć?
Rolki kasowe to dokumenty księgowe, nie należy ich więc po prostu wyrzucać do kosza – nawet w momencie, kiedy nie masz już obowiązku ich przechowywania. Co powinieneś z nimi zrobić? Niszczenie rolek kasowych to usługa, która oferowana jest przez różne firmy zajmujące się odpowiednią i bezpieczną utylizacją dokumentów. Oddając im zużyte rolki, możesz być pewny, że posiadają odpowiednie narzędzia oraz wiedzę, aby w bezpieczny sposób pozbyć się wrażliwych danych.
Niszczenie rolek kasowych w odpowiedni sposób jest Twoim obowiązkiem jako przedsiębiorcy. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w wysokiej jakości rolki, koniecznie zapoznaj się z naszym asortymentem. Posiadamy szeroki wybór rodzajów oraz różnych długości i szerokości rolek kasowych. Wybierz takie, które są niezbędne do Twojej kasy i już dziś zrób zaopatrzenie dla swojej firmy!