Skanery kodów kreskowych znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę w sklepach, magazynach, archiwach, bibliotekach, biurach czy firmach logistycznych – trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie tych miejsc bez wymienionych urządzeń. Nie każdy jednak wie, na jakiej zasadzie działają takie czytniki. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Do czego służą czytniki kodów kreskowych?
Na początek warto sobie uświadomić, czym są skanery kodów kreskowych i do czego służą. Te niewielkie, poręczne urządzenia dzielą się na przewodowe i mobilne. Składają się z podstawki pełniącej rolę stacji ładującej i samego czytnika, który kształtem przypomina nieco pistolet – dzięki temu dobrze leży w dłoni. Czytnik jest wyposażony w układ skanujący umożliwiający odczyt kodów kreskowych z etykiet samoprzylepnych umieszczonych na opakowaniach lub towarach.
Użycie skanerów pozwala na błyskawiczną identyfikację przedmiotów, co jest niezbędne przy kasowaniu produktów w sklepach, podczas inwentaryzacji, przyjmowania i wydawania towarów w magazynach lub odczytu etykiet logistycznych. Czytniki ułatwiają zatem pracę i gwarantują ogromną oszczędność czasu.
Zasada działania skanera kodów
Na jakiej zasadzie działa standardowy skaner kodów kreskowych? Otóż umieszczona w nim dioda laserowa emituje wiązkę światła, która pada na kod kreskowy. Odbite od jego białych powierzchni (między czarnymi paskami) światło wraca do urządzenia, padając na wklęsłe lustro. Następnie zostaje zamienione przez fotodetektor na sygnał elektroniczny, który jest przetwarzany przez kasę lub komputer. W efekcie umożliwia to szybkie i bezbłędne odczytanie zakodowanych na etykiecie informacji i identyfikację towaru. Używanie czytnika jest zarazem bardzo proste, intuicyjne i wygodne – z jego obsługą bez problemu poradzi sobie każdy pracownik.